Windows - PCSTOURA

Přejít na obsah
Windows
Podpora Windows 10 bude ukončena 14. října 2025.  Aktuální verze 22H2 bude konečnou verzí Windows 10 a všechny edice  budou od tohoto data nadále podporovány měsíčními vydáními aktualizací  zabezpečení. Stávající verze LTSC budou i po tomto datu dostávat  aktualizace na základě jejich konkrétních životních cyklů.



Windows 11 je 64bitový operační systém pro osobní počítače od firmy Microsoft z řady Windows NT, nástupce Windows 10. Oficiálně byl oznámen 24. června 2021[2]  a jeho první vydání bylo uvedeno 5. října 2021. Systém Windows 11 je k  dispozici ve verzi Home pro běžné uživatele a ve verzi Pro pro pokročilé  uživatele a podnikový segment.[3]
Windows 11 je dostupný zdarma uživatelům Windows 10 pomocí Windows Update za podmínky splnění předepsaných minimálních hardwarových požadavků.[4] Windows 11, na rozdíl od předchozích verzí, již podporují pouze počítače s 64bitovou architekturou AMD64 a UEFI, vyžadují podporu funkce Secure Boot a TPM 2.0, relativně nový procesor (Intel Coffee Lake, tj. alespoň 8. generace nebo alespoň AMD Zen, tj. Ryzen 3 a novější), grafický čip musí podporovat DirectX 12 a podobně (viz kapitola Minimální hardwarové požadavky).[5]



Windows 1.0
V  srpnu 1981 představil počítačový gigant IBM osobní počítač s operačním  systémem MS-DOS 1.0 z dílny Microsoftu, se kterým spolupracoval.  Microsoft v témže roce zahájil práci na operačním systému Windows, jehož  první verzi označenou jako Windows 1.0 představil 20. listopadu 1985.  Windows 1.0 byl grafickou nadstavbou systému MS-DOS.

Windows 2.0
Koncem  roku 1987 vydal Microsoft druhou, vylepšenou verzi „oken” (označenou  2.0), kterou doplnila bohatá nabídka programů (byly mezi nimi Excel,  Word, Corel Draw! nebo PageMaker).

Windows 3.0
První  celosvětově úspěšná verze operačního systému (grafické nadstavby  systému MS-DOS) z dílny Microsoftu se na trhu objevila v květnu 1990. V  dubnu 1992 přišly na trh vylepšené Windows 3.1, které byly jako první  nedlouho po své světové premiéře převedeny do češtiny. Trojková „okna”  obsahovala i jednoduchou verzi správce souborů a jako doplněk k nim  Microsoft prodával již v té době tradiční programy jako Word nebo Excel.  Na druhou stranu ale v základu nabízely jen omezenou podporu práce v  počítačových sítích.

Windows 95
Zcela  nový systém z hlediska vzhledu a ovládání, objevila se například plocha  jak ji znají uživatelé dodnes, základem ale zůstal MS-DOS. Uvedení  nových Windows provázela v srpnu 1995 velkolepá reklamní kampaň. Po  několika dílčích modifikacích přišel Microsoft po třech letech s výrazně  inovovaným systémem Windows 98. Nejvýraznější novinkou bylo zabudování  internetového prohlížeče Explorer.

Windows 2000
Operační  systém představený v únoru 2000, který opustil jako základ MS-DOS.  „Dvoutisícovky” vycházely z Windows NT, tedy operačního systému  představeného v roce 1993 a vyvinutého pro práci v počítačových sítích,  vzhledově ale vycházely z Windows 95.
Původní  plány, že by zcela nahradily starší „osmadevadesátky”, ale nakonec  vzaly zasvé – pro domácí uživatele nejprve přišly Windows 98 Second  Edition a v roce 2000 ještě nepříliš oblíbené Windows ME (Millenium  Edition). Ačkoliv byly Windows 2000 spolehlivější a stabilnější než  systémy založené na MS-DOS, přinesly mnoha uživatelům i jednu výraznou  nevýhodu – velká část starších programů v nich nefungovala.

Windows XP
Pod  tímto názvem, který vychází z anglického slova experience (zkušenost),  nabídl od října 2001 Microsoft řadu operačních systémů, které konečně  sjednotily profesionální a domácí verzi tohoto hlavního produktu firmy.  Verze se lišily podle koncového uživatele, pro běžné uživatele byly  určeny Windows XP Home Edition, systém s přídomkem Professional pak  nabízel mj. více možností pro práci v síti. Také „ikspéčka” byla  založena na technologii NT a Microsoft u nich použil metodu aktivace,  která ztížila instalaci nelegálních kopií. Windows XP se postupně staly  jakýmsi etalonem spolehlivosti.

Windows Vista
Systém  z roku 2007 přišel mimo jiné se zcela novým grafickým rozhraním,  nazvaným Aero, či rychlým vyhledáváním souborů. U běžných uživatelů se  však nedočkal velké obliby, zejména kvůli poměrně vysokým nárokům na  hardwarové vybavení počítače a problémům s kompatibilitou starších  aplikací.

Windows 7
Operační  systém představený v roce 2009 měl smazat nepříznivý dojem z  předchozích Vist. Velký důraz byl proto kladen na vylepšení výkonu  systému a zachování kompatibility s hardwarem a softwarem pro Windows  Vista. Mezi hlavní novinky patřil inovovaný hlavní panel a vylepšená  práce s okny nebo nové Centrum akcí, v němž se shromažďovaly všechny  důležité informace a výstrahy. Ještě v září 2019 byly Windows 7 ve světě  nejpoužívanějším systémem pro PC.

Windows 8
Na  trh byly uvedeny v říjnu 2012 a kromě verze pro počítače s procesory  x86 byla poprvé vyvinuta i verze pro procesory s architekturou ARM  (nesla označení Windows RT). Ke klasickému desktopovému rozhraní přibylo  rozhraní pro dotykové ovládání, nazvané Modern UI.
Asi  největší změnou z pohledu běžného uživatele ale byla absence tlačítka  Start, které bylo nahrazeno úvodní obrazovkou. V roce 2013 Microsoft  vydal meziverzi Windows 8.1, která tlačítko Start vrátila do hry, ale  bez klasické nabídky, známé ze starších verzí. Mezi uživateli patřily  Windows 8 k nejméně oblíbeným operačním systémům z dílny Microsoftu.

Windows 10
Windows představil Microsoft v lednu  2015. V souladu s dosavadní logikou by měla mít tato verze v názvu  číslovku devět, redmondský softwarový gigant se ale rozhodl pro označení  Windows 10. Chtěl tak dát najevo, že nový systém představuje oproti  stávajícím Windows 8.1 opravdu výrazný krok vpřed.
Letos  v červenci to bude přitom již šest let od doby, co byl uveden na trh  operační systém Windows 10. Za tu dobu se značně rozšířil, desítky podle  posledních zveřejněných dat obsluhují 1,3 miliardy počítačů.


WINDOWS 11 instalace trik

Zní to jako z nějaké parodie o ajťácích, ale Microsoft, poté co si dal tolik práce, aby svázal uživatele Windows 11 se svým účtem, nechal v prvním kroku instalace systému sice utajenou, ale neskutečně jednoduchou cestu k otevření lokálního účtu.

 Microsoft se už od Windows 10 snaží přimět uživatele, aby si u něj  vytvořili účet, který jim na jednu stranu odemyká možnosti cloudové  práce a zálohování, ale také znamená dost značnou ztrátu soukromí.
Zatímco ve Windows 10 šlo ještě po kliknutí na položku “Nemám internet”  nainstalovat Windows s pouze lokálním účtem majitele, ve Windows 11  Home tomu tak již není a pokud nejste připojeni k internetu nebo nemáte  účet u Microsoftu, systém ani nenainstalujete.


Do políčka s loginem i heslem stačí napsat "microsoft"
Je to opravdu jednoduché. Při instalaci nejprve samozřejmě zadáte název  počítače. Poté po vás bude průvodce chtít, abyste se přihlásili k účtu  Microsoft.
Namísto své e-mailové adresy Microsoft účtu nebo telefonního čísla,  stačí do okénka zadat slovo “microsoft”. Bez uvozovek a s malým písmenem  na začátku. Jako heslo zadejte také “microsoft”.

A je hotovo. Instalátor sice bude brblat, že účet již existuje, ale  instalace doběhne spokojeně do konce a můžete používat Windows 11.  Nebudete samozřejmě propojeni s OneDrive, ale bezplatné aplikace z  Obchodu Microsoft stahovat a instalovat můžete. Bez problému běží i  aktualizace.



          
                   
            
        
                
                     
      
           
Wise Care 365 je "all in one" utilita na vyladění vašeho počítače. Udržuje Windows v bezpečí a zajišťuje jeho čistotu a rychlost.
 
Wise Care 365 je balíček důležitých důležitých utilit pro váš systém, registr a disk.

 
Co umožňuje Wise Care 365:
 
  • čištění, defragmentace a optimalizace registru Windows
  • defragmentace a uvolnění místa na disku
  • ochrana soukromí odstraněním stop o osobních datech (verze PRO)
  • obnovení ztracených souborů
  • skrytí důležitých složek a souborů
  • zabranění neoprávněnému použití osobních aplikací
  • automatické vypnutí pc
  • jednoduchá optimalizace jedním kliknutím!



Léty prověřený nástroj na údržbu Windows.Všem vřele doporučuji....

Hard Disk Sentinel je profesionální nástroj pro detailní monitorování  a diagnostiku pevného disku. Uživatel je tak včas informován nejen o  aktuálním stavu, ale také o případných problémech a nebezpečí. Program  navíc disponuje i funkcemi, které tyto problémy včas řeší.
             
K dispozici jsou informace o:
             
  • aktuálním stavu disku
  • teplotě disku
  • přenosové rychlosti
  • a mnoho dalších




Revo Uninstaller je aplikace určená k úplnému a  dokonalému odinstalování programů, včetně všech záznamů v registrech.  Program si ale poradí i se správou programů a služeb spouštěných při  startu systému a s vyčištěním pevného disku od zbytečných či dočasných  souborů. Revo Uninstaller umožňuje také odstranění historie a dočasných  souborů internetových prohlížečů a provádět lze i skartaci souborů.



Nástroj Rufus nabízí snadnou tvorbu a formátování bootovacích USB disků: USB klíčenek, paměťových karet,...
Nejvíce se hodí když:
  • potřebujete vytvořit USB instalační médium z ISO obrazu (Windowsu, Linuxu, UEFI atp.)
  • potřebujete pracovat u počítače, kde není nainstalovaný žádný operační systém
  • potřebujete provést přehrání BIOSu nebo jiného DOS firmwaru
  • potřebujete pracovat s low-level utilitami
I když Rufus zabírá jen pár kilobyte, poskytuje vše potřebné!






ANTIVIROVÁ ŘEŠENÍ

Nejlepší antiviry dle recenzí a srovnávacího testu 2023








Testy jsou ruzné a moje letité zkušenosti to vidí takto:
1.Místo


2.Místo


3.Místo


Beru to z pohledu bezpečnosti, možnosti vytvoření vyjímek pro atypické programy a uživatelsky přívětivé prostředí.
Návrat na obsah