Dýchací přístroje měly pomáhat, místo toho zabíjely

Dýchací přístroje měly pomáhat, místo toho zabíjely. Philips zaplatí na odškodném přes miliardu.

Slavná elektronická značka Philips dosáhla vyrovnání ve výši 1,1 miliardy dolarů s pacienty, kteří nizozemskou společnost obviňují z toho, že její dýchací přístroje na spánkovou apnoe zapříčinily jejich rakovinu a další vážné nemoci. Philips chce poskytnout peníze na urovnání více než 700 soudních sporů, ve kterých figuruje přibližně 58 000 údajně poškozených Američanů. Vše ale ještě musí posvětit federální soudce. Je tedy jisté, že postižení, ani jejich rodiny do roku 2025 žádné peníze neuvidí.

Inkriminované dýchací přístroje byly v masivní míře staženy z prodeje v roce 2021 ve chvíli, kdy se zjistilo, že uvolňují toxickou pěnu a plyny, jež jsou spojovány s poškozením jater, ledvin, plicními infekcemi a rakovinou. Jak konkrétně přístroj funguje? Stálý proud mírného tlaku vzduchu dodává trubicí do speciální masky a tím má zabránit zhroucení dýchacích cest.

Odborná analýza však nakonec zjistila, že z přístroje unikají částice černé pěny používané k tlumení zvuku. Pěna se pak dostávala do dýchacích cest a pacientům rázem hrozila celá řada zdravotních problémů.

Společnost Philips do této chvíle nepřiznává žádnou odpovědnost za své přístroje. Čelní představitelé firmy věří, že rychlé ukončení právních sporů ochrání budoucí prosperitu známé značky. Podle britského deníku Daily Mail uvedl generální ředitel společnosti Roy Jakobs, že finanční vyrovnání konečně ukončí táhnoucí se problémy firmy. „Je to velmi důležité, protože poté, co jsme ukončili ekonomické ztráty, jsme skutečně drtivou většinu těchto případů nechali s konečnou platností za sebou, a proto se můžeme soustředit na řízení a růst podniku,“ uvedl.

Mnoho Američanů se však již žádných lepších zítřků nedočká. Jistý Rodney Thomas například dle informací Daily Mail zemřel na agresivní rakovinu nosohltanu v pouhých 51 letech. Za vše podle všeho mohl přístroj Philipsu na spánkovou apnoe, který používal od roku 2019. V následujícím roce se u pana Thomase začaly objevovat potíže v podobě silného kašle, „knedlíku“ v krku a únavy. Lékaři mu následně nesprávně diagnostikovali bakteriální infekci, kterou měl vyléčit antibiotiky.

Když se však jeho zdravotní stav nelepšil, rozhodl se podstoupit diagnostické zobrazování, které odhalilo nádor. V lednu 2021 padl tragický ortel – rakovina nosohltanu. Rodney Thomas zemřel o pět měsíců později, čili několik dní před stažením přístroje z prodeje.

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) na začátku letošního roku oznámil, že obdržel zprávy o 561 úmrtích, která jsou spojena s těmito přístroji firmy Philips. Dohoda o finančním vyrovnání bude muset být podána u federálního soudu v Pensylvánii. Až poté nabude právní moci.

Na závěr je ještě nutné dodat, co vlastně obnáší spánková apnoe. Jedná se o poměrně vážnou poruchu, při které dochází k opakovaným zástavám dechu během spánku a k následnému snížení saturace kyslíku v krvi. Mezi hlavní příznaky patří chrápání a nadměrná denní spavost.

Kauza kolem ventilátorů společnosti Philips Respironics, která už tři roky probublává americkými médii, má svou paralelu také na starém kontinentu. V červnu byla u italských soudů podána hromadná žaloba na náhradu nemajetkové újmy způsobené závadnou technikou. Advokátní kancelář KLB Legal jakožto přední specialista na problematiku odškodnění a hromadných žalob se této žaloby účastní jako právní expert za Českou republiku. Pokud se vás nebo někoho z vašich blízkých případ ventilátorů Philips Respironics dotýká, neváhejte se na nás obrátit.

Napsat komentář